BOYAHANE

Tüm boyanacak dkp ve galvaniz parçalar birinci işlemde temizlemeye tabi tutulurlar. Temizleme işleminde kimyasal sıcak havuz uygulaması ile parçaların yağı alınır, demir-fosfat kaplanır , durulanır ve deiyonize ( iyonları alınmış ve arıtılmış saf su ) su ile pasivasyon işlemi yapılır.+80°C sıcaklık ile yapılan bu kimyasal sıcak havuz uygulaması ile parçaların en zor ulaşılan bölgeleri temizlenir ve fosfat kaplanır. Bu uygulamada sıcak havuz içerisinde sirkülasyon pompası ile tüm parçalara şiddetli bir şekilde kimyasal çarptırılarak temizleme ve kaplama yapılır.  Bu yöntemde boyanacak parçalar havuza daldırıldığı için kimyasalın ulaşamadığı hiçbir nokta kalmaz. Ayrıca deiyonize su ile havuz sisteminde parçanın boya öncesi son hazırlığı olan pasivasyon işlemi çok daha etkin yapılır . Bu uygulama sayesinde dkp parçalarda boya sonrası yapılan sisli tuz testi sonucunda 300 saatlik bir korozyon ( paslanma ) a karşı koruma sağlanır.

Temizleme ve fosfat kaplamadan sonraki aşama ıslak olan parçaların üzerinden nemin alınması (kurutma) aşamasıdır. Daha sonra parçalar boya kabinine girerek, elektrostatiklenme prensibiyle boyanırlar.  Boyama neticesinde parçalar pişirilmek üzere fırına girer ve 15 dk 200°C kalacak şekilde ısıya tabi tutulurlar. Pişirme işlemi tamamlanmış olan parçalar daha sonra boşaltılmak üzere soğuma alanına geçerler.

Bu şekilde tek hat üzerinde çalışan bileşke sistemde tüm paçalar aynı eksen doğrultusunda hareket eder, hataya müsaade etmeyen tutarlı bir boyama işleminden geçer.